Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 23 lip 2018, 07:13Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Goblin
Post: 02 lis 2008, 21:55 
Założyciel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 26 paź 2008, 22:34
Posty: 194
W brytyjskich baśniach i legendach, goblin to złe lub jedynie złośliwe stworzenie, zazwyczaj opisywane jako brzydkie i groteskowe.

Rodzajem goblinów są hobgobliny - w baśniach przedstawiane jako przyjazny rodzaj goblinów, zaś w większości gier fantasy - jako większa, groźniejsza ich odmiana.

W fantasy gobliny przedstawiane są zwykle jako ohydne i głupie stwory, o zielonej, czasem czarnej lub oliwkowej skórze, i małymi świńskimi oczkami. Gobliny charakteryzują się brutalnością, porywczością, ale również ogromnym tchórzostwem. Gobliny oraz inne spokrewnione z nimi stworzenia (np. orków) zalicza się niekiedy do goblinoidów.
W cyklu gier Gothic gobliny przedstawione są jako stworzenia zbliżone wyglądem do małp. Istnieją co najmniej dwie ich odmiany: częściej spotykane zielone gobliny (zwykłe i gobliny-wojownicy) oraz nieco potężniejsze czarne. Gobliny wydają się być stworzeniami prymitywnymi, nic nie wiadomo o żadnych wytworach ich kultury, ani o ewentualnych podziałach społecznych. Spotykane niemal wyłącznie w grupach, żyją w lasach lub jaskiniach. Są agresywne i brutalne; walczą niemal wyłącznie przy pomocy drewnianych pałek, czasem posługują się zardzewiałymi mieczami. Nie zbliżają się do siedzib ludzkich. Odżywiają się mięsem (znają jego cieplną obróbkę), rybami i roślinami. Jak wchodzą w posiadanie mięsa, nie wiadomo, bowiem niewiele jest zwierząt, którym mogłyby zaszkodzić ich ataki. Przy ich truchłach można nieraz odnaleźć złote monety (tych samych używają ludzie), ale nie wiadomo, w jakim celu je przechowują - czy używają ich jako środka płatniczego, czy też gromadzą je jako świecidełka. Najprawdopodobniej nie znają mowy, być może używają jedynie jakiegoś prostego języka. Są także pożywieniem dla topielców.

W książkach J. R. R. Tolkiena Hobbit i Władca Pierścieni słowo goblin używane jest (zazwyczaj przez hobbitów) jako synonim słowa ork, choć w ekranizacji Władcy Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona gobliny i orkowie to spokrewnione ze sobą, ale różne stworzenia. W książce Hobbit gobliny jeżdżą na wargach (wilkach).

Bestia ta występuje w większości znanych światów fantasy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 sty 2009, 16:30 
Obywatel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 30 gru 2008, 15:44
Posty: 35
Lokalizacja: Alagaësia
[color="DeepSkyBlue"]Goblin[/color] - niskie, karłowate stworzenie o pomarszczonej, ciemnej cerze. Gobliny mają długie palce i stopy. Prowadzą Bank Gringotta, gdyż posiadają smykałkę do interesów. Oprócz tego zajmują się wydobywaniem cennych kruszców oraz kowalstwem. Jednymi z ich wyrobów były srebrne kielichy z domu Syriusza oraz niezniszczalny hełm wojenny ofiarowany jako prezent trollom górskim.
Gobliny uchodzą za kąśliwe, niesympatyczne stworzenia. Często dochodziło między nimi, a czarodziejami do sporów. Chciały wziąć udział w Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów, ale ich wyrzucono. W Żonglerze ukazał się artykuł o tym, że Korneliusz Knot jest 'pogromcą goblinów', ale to możemy zaliczyć do fikcyjnych epizodów. Jeden z przodków Filiusa Flitwicka był goblinem.
Gobliny pracujące w Banku Gringotta to: Gryfek, Gornak, Bogrod, Ragnuk i Ragnok.


[color="SeaGreen"]///[Dragu: Źródło:
Kod:
pl.wikipedia.org/wiki/Magiczne_stworzenia_z_cyklu_Harry_Potter

Tematyka: Magiczne stworzenia z cyklu Harry Potter.][/color]
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 kwie 2009, 20:32 
Założyciel
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 26 paź 2008, 22:34
Posty: 194
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2012, 17:25 
Wędrowiec
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 31 mar 2012, 18:23
Posty: 5
Obrazek

Niedźwieżuki (ang. bugbear) to najsilniejsza odmiana goblinoidów. Istoty te mierzą sobie ponad wa metry wzrostu i cechują się rozbudowaną muskulaturą oraz silnym owłosieniem. Ich skóra ma barwę od jasnożółtej do żółtobrązowej a futro od brązowego do ceglastej czerwieni. Ich oczy, zielonkawe z czerwonymi źrenicami, przypominają nieco ślepia drapieżnego zwierzęcia. Uszy niedźwieżuków są duże, klinowate i odstające a usta pełne ostrych, zakrzywionych kłów. Ich nosy przypominają nosy niedźwiedzi (stąd nazwa) i są równie czułe na rozmaitego rodzaju wonie. Również ich gruba skóra i potężne, zakończone pazurami dłonie podobne są do niedźwiedzich, choć o wiele zręczniejsze. Wzrok i słuch niedźwieżuków jest doskonały, posiadają także zdolność infrawizji. Język niedźwieżuków pełny jest gwałtownych gestów, chrząknięć i syków, wskutek czego wielu głupców nie docenia ich, niewiele ustępującej ludzkiej, inteligencji.
Niedźwieżuki żyją w plemionach, zamieszkujących podziemne jaskinie. Tworzą tam dość duże społeczności, dowodzone przez hersztów i wodzów. W społecznościach tych kobiety zajmują się domowym ogniskiem i młodymi, mężczyźni natomiast polują. Niedźwieżuki nie gardzą żadną strawą, ze smakiem jedząc nawet mięso swoich kuzynów goblinów. Lubią też wino i piwo, często pijąc bez umiaru. W walce niedźwieżuki lubują się w podstępie i zasadzce. Są dobrymi taktykami i nie wahają się wycofać z bitwy, kiedy widzą, że nie mają szans na wygraną.

Istoty te są czułe na punkcie swego terytorium, którego wielkość zależy od liczebności plemienia. Każdy intruz wkraczający na ich teren jest potencjalnym posiłkiem i źródłem skarbów. Niedźwieżuki rzadko negocjują ze słabszymi od siebie, chyba że widzą w tym potencjalny przyszły zysk. Ponieważ są z natury chciwe, perspektywa zdobycia bogactwa jest w stanie zmusić je do zastanowienia. Zdarza im się brać więźniów, którzy służą im jako niewolnicy. Niedźwieżuki pełnią ważną rolę w ekosystemie, eliminując i zjadając najgłupszych podróżników, wędrowców i włóczykijów.
Niedźwiedziożuk kobieta(po lewej) i mężczyzna(po prawej).
Dodane przez Adamsadam2
Niedźwieżuki wyznają rozmaite bóstwa. Najpopularniejszy jest Hruggek - ich bóg stwórca oraz dwóch pomniejszych bogów Grankhul i Skiggaret. Popularnymi bogami są także Erythnul i Iuz. Bardziej praworządne niedźwieżuki oddają cześć Belzebubowi, natomiast te o inklinacjach ku dobru wyznają Meriadar.

źródło:
http://sfery.wikia.com/wiki/Nied%C5%BAwie%C5%BCuk
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 kwie 2012, 19:12 
Paladyn
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: -2
Rejestracja: 27 sie 2010, 11:12
Posty: 2009
Lokalizacja: Miasto słynące z syrenki i spalin
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 kwie 2012, 10:03 
Pisarz
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 24 mar 2011, 08:27
Posty: 86
Obrazek

***

(źródeł nie podaję, bo w rogu każdego z trzech obrazków jest logo ;) )
Trzy odsłony goblina Jiga z trylogii autorstwa Jima C. Hinesa:

Obrazek

Obrazek

_________________
– A fella I knew in El Paso took all his clothes off and jumped on a cactus. I asked him same question: „why?”.
– And...?
– He said: „It seemed to be a good idea at the time".

- Vin, The Magnificent Seven -
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Goblin
Post: 23 kwie 2015, 17:37 
Wojownik
Awatar użytkownika
Offline
Reputacja: 36
Rejestracja: 08 mar 2015, 21:46
Posty: 161
Płeć: Mężczyzna
Gobliny w grach

Gothic

W cyklu gier Gothic gobliny przedstawione są jako stworzenia zbliżone wyglądem do małp. Istnieją co najmniej dwie ich odmiany: częściej spotykane zielone gobliny (zwykłe i gobliny-wojownicy) oraz nieco potężniejsze czarne niektóre z nich opanowały proste zaklęcia (kula ognia). Gobliny wydają się być stworzeniami prymitywnymi, nic nie wiadomo o żadnych wytworach ich kultury, ani o ewentualnych podziałach społecznych. Spotykane niemal wyłącznie w grupach, żyją w lasach lub jaskiniach. Są agresywne i brutalne; walczą niemal wyłącznie przy pomocy drewnianych pałek, czasem posługują się zardzewiałymi mieczami. Nie zbliżają się do siedzib ludzkich. Odżywiają się mięsem (znają jego cieplną obróbkę), rybami i roślinami. Jak wchodzą w posiadanie mięsa, nie wiadomo, bowiem niewiele jest zwierząt, którym mogłyby zaszkodzić ich ataki. Przy ich truchłach można nieraz odnaleźć złote monety (tych samych używają ludzie), ale nie wiadomo, w jakim celu je przechowują - czy używają ich jako środka płatniczego, czy też gromadzą je jako świecidełka. Najprawdopodobniej nie znają mowy, być może używają jedynie jakiegoś prostego języka. Są także pożywieniem dla topielców.

Obrazek
Obrazek

The Elder Scrolls

W serii gier The Elder Scrolls gobliny są ukazane jako niewielkie istoty (mniej niż pół wzrostu Bosmera) o słabo rozwiniętej inteligencji, która pozwala im jednak tworzyć własne narzędzia, a także posługiwać się prostą bronią (głównie pałki, miecze i tarcze). Gobliny posiadają (zależnie od gry) kolor skóry od szarego po oliwkowy. Żywią się mięsem, najczęściej ze szczurów, których hodowle prowadzą. Nie znają języka ludzkiego ani elfickiego, najprawdopodobniej posługują się własnym. Na czele społeczności stoi wódz, ważni są również szamani(posługują się prostą magią ofensywną) i wojownicy. Reszta goblinów jest im zwykle podległa. Wykorzystują zwierzęta zwane Durzogami.

Obrazek
Obrazek

Warcraft

W cyklu gier Warcraft gobliny są przedstawiane jako konkurenci gnomów. Słyną ze swojej wielkiej inteligencji i z wielkich wynalazków np. Sterowca albo Wyrwidrzewa, za których wynajęcie chcą trochę złota. W czasie II wojny gobliny wspierały orkową Hordę w ich podbojach, lecz po jej zakończeniu są neutralne, choć wielu z nich zamieszkuje razem z nową Hordą Thralla Orgrimmar. Założyli miasto Ratchet w Kalimdorze. W trzecim dodatku do gry World of Warcraft zatytułowanym Cataclysm gobliny są nową rasą grywalną dołączoną do Hordy.

Obrazek
Obrazek

Źródło : http://pl.wikipedia.org/wiki/Goblin

_________________
Obrazek
Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron