Strefa czasowa UTC+1godz.


Dzisiaj jest 20 kwie 2018, 21:18Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Warcraft] Trolle [Progress 3/8]
Post: 09 mar 2016, 22:28 
Obywatel
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 25 sty 2016, 20:11
Posty: 13
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć: Mężczyzna
Obrazek
Kompedium wiedzy o trollach

Obrazek

Spis treści:
#1 Spis Treści
#2 Podstawowa charakterystyka
#3 Moralność "okrutnych" trolli
#4 Plomiona, podrasy i ewolucja
#5 Obyczaje, Voodoo i Loa
#6 Kalendarz świąt trolli
#7 Rasowe specyficzne klasy
#8 Język i dialekty


[Za zgodą administratora]
Źródło: Społeczność Role Play - Szare Pióra
Materiał: Poradniki Szare Pióra
Autor: Guaz
Chętnych do gry Role Play i sesji RPG niczym papierowych w uniwersum Warcrafta, zapraszamy :)


Ostatnio zmieniony 09 mar 2016, 23:27 przez Guaz, łącznie zmieniany 6 razy
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Podstawowa charakterystyka
Post: 09 mar 2016, 22:29 
Obywatel
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 25 sty 2016, 20:11
Posty: 13
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć: Mężczyzna
Obrazek

Podstawowa charakterystyka


ObrazekObrazekObrazek


Trolle to zróżnicowana, inteligentna rasa zamieszkująca każdy zakątek Azeroth. Osiągają średni wzrost 7"6 stopy (ok. 227 cm) i 230 funtów (ok. 104,5 kg) wagi. Istnieją wyjątki jak większe Drakkari czy Mroczne, bądź mniejsze Stepowe. Jak to bywa z innymi rasami, można natrafić na osobniki, które osiągają o wiele większe i mniejsze rozmiary niż ich "normalni" kuzyni. Trolle dzielą się na kilka gatunków co odzwierciedla ich szybką adaptację do terenu poprzez ewolucję.

Większość Trolli uznaje przynależność jedynie do swego plemienia, za wyjątkiem szczepów Mrocznej Włóczni, Strzaskanej Włóczni i Revantusk, z których dwa pierwsze są częścią Hordy, a ostatni ich sojusznikiem. Mimo, iż Darkspear są najsłabszymi i najmniejszymi ze wszystkich Trolli, można ich uznać za najinteligentniejszych.

Trolle są najczęściej wysokie, chude i muskularne. Zarówno elfy jak i orkowie posiadają cechy które wyprzodowały u trolli. Ich silne nogi, długie ręce i szybki refleks czynią z nich urodzonych łowców. Trolle nie noszą typowego obuwia, ze względu na swoją nietypową budowę stóp, te są twarde niczym skorupa, przez co trolle przechodzące po rozżarzonych węglach nie są niczym dziwnym wewnątrz plemion. Wzrost trolli mierzy się z reguły w pozycji zgarbionej.

Ciała trolli zależnie od podrasy różnią się. Ciało trolli leśnych porośnięte jest mchem który ogrzewa ich w zimne noce. Trolle dżunglowe, stepowe i zandalar porośnięte są krótkim włosiem. Lodowe obrastają gęstym, grubym futrem co pozwala im przetrwać w klimacie podbiegunowym. Farraki posiadają naskórny pancerz chitynowy chroniący przed pustynnym słońcem. Mroczne posiadają pancerz chitynowy pokryty grubą sierścią. Przesłanki jeszcze donoszą o Trollach bagiennych które dla odmiany mają skórę jak gady i przypominają jaszczury.


ObrazekObrazekObrazek


Poważne fizyczne obrażenia, mogą spowodować śmierć Trolli, jednak ich zdolności regeneracyjne różnią się, zależnie od tego jak ewoluował ich szczep. Niemniej, każdy szczep trolli potrafi zregenerować utracone kończyny i leczyć nawet najcięższe rany bez ingerencji magii. Leczenie za pomocą magii nawet bywa dlań częściej zgubne, źle zaleczona rana nie zostanie zregenerowana poprawnie. Choć istnieją trucizny i czary powstrzymujące ich zdolność do regeneracji. Zdolność regeneracji przez wielu jest tłumaczona kanibalizmem i obrzędami voodoo. Stąd praktycznie nie ma szans odnalezienia wojowników nie oddających czci swojemu wybranemu Loa.

Otwarta walka nie należy do zbyt częstych praktyk trolli, wyjątkiem bywają walki o władzę lub pozycję w plemieniu. Trolle noszą jednych z najznamienitszych zabójców oraz oddziały partyzanckie, większość plemion nie prowadzi innych wojen jak partyzanckie, wyjątkiem bywają jedynie wielkie podboje na tych których uważają za bezbronnych.

Trolle mają bardzo szczególny sposób mówienia, ich uzębienie często nie pozwala im mówić wyraźnie w języku innym niż Zandali przez co odbierani są jako głupi, ale żaden mądry troll temu nie zaprzecza jeśli nie ma wysokiej pozycji. To daje mu strategiczną przewagę do zaskoczenia inteligencją w odpowiednim momencie, być może zbyt późnym dla potencjalnego oponenta. Ponadto, gdy trolle się wypowiadają często ma się wrażenie że są wyluzowane choć mają zróżnicowane akcenty, te przypominają nasz Jamajski i Kubański zależnie od podrasy. Dodatkowo bardzo popularne jest u nich słowotwórstwo, gdy nie mają na coś słowa, tworzą je sami i będą prawdopodobnie używać po wsze czasy. Najpowszechniejszymi zwrotami chyba są "Yo" ("sie masz") oraz "Mon" ("stary"/"chłopie").ObrazekOstatnio zmieniony 09 mar 2016, 23:28 przez Guaz, łącznie zmieniany 2 razy
Na górę
  Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: [Warcraft] Trolle [Progress 3/8]
Post: 09 mar 2016, 23:16 
Obywatel
Offline
Reputacja: 0
Rejestracja: 25 sty 2016, 20:11
Posty: 13
Lokalizacja: Częstochowa
Płeć: Mężczyzna
Obrazek

Moralność "okrutnych" trolli

Obrazek

Trolle mają bardzo specyficzną kulturę przez co często są uważane za złe i niemoralne przez bardziej cywilizowane rasy, a już w szczególności trolle spoza plemienia mrocznej włóczni. Voodoo zaś, uważane jest za wiarę pozbawioną jakiegokolwiek systemu wartości czy wzorców zachowania. Taka ocena jest jak najbardziej usprawiedliwiona przez dwa główne powody. Po pierwsze, większość kontaktów z trollami miała miejsce w trakcie gdy z wyjątkowym okrucieństwem zabijali kompanów, ale należy się dziwić gdy bronią swoich ziem? To samo robią inne rasy widząc intruzów na swoich terenach. Drugim powodem jest często brak porozumienia pomiędzy moralnością w jakiej zostały wychowane trolle, a jak zostało wychowane większość innych ras. System wartości trolli jest całkowicie odmienny od znanych i przyjętych norm wśród ras "bardziej cywilizowanych", na tyle że większość obserwatorów nawet nie jest wstanie go dostrzec.

Obrazek


Obrazek

W filozofii wielu ras, tak dobrze nam znanych, istnieją stany ducha oraz sumienie. Często najwyżej ceniony stan ducha to ten reprezentujący istotę jako "Dobrą", prawie że każda rasa dąży do któryś z bardzo powszechnych wzorców, by być uprzejmym, pokornym, kochającym, pomocnym, skromnym, hojnym, honorowym czy prawdomównym... Zaś istota "Zła" często bywa samolubna, kłamliwa, okrutna i krzywdzi innych. Bogactwo i władza, zależnie od kultury są różnie postrzegane, często bywa że są pożądane, ale również że stanowią przeszkodę na właściwej drodze gdy nie wykorzystuje się ich odpowiednio.
Bogowie, duchy, przodkowie czy tytani na ogół uważani są za dobrych, potężnych opiekunów wszystkich z danej rasy. A ich wyznawcy są ich tworami które kochają i chronią. Skrzywdzenie kogoś kogo również stworzył opiekun - a zwłaszcza zabójstwo - jest z definicji złe, ponieważ to sprzeciw wobec woli stwórcy, który każdego tym życiem obdarował. Osoba prześladowana przez osobę złą, nie jest winna, w przypadkach ekstremalnych takie osoby które dodatkowo szukają pociechy w wierze, uznawane są za męczenników i stają się ikonami dobroci. Ponadto osoba pokrzywdzona cieszy się wsparciem społeczeństwa i prawa.


Obrazek

Obrazek

W tradycji Voodoo także istnieje cała gama stanów ducha, ale tutaj w przeciwieństwie do innych wiar, najbardziej pożądany jest status osoby "Silnej", a najmniej "Słabej". Potęga trolla definiowana jest jako umiejętność spełnienia pragnień, bogactwa (w mniejszych plemionach, bogactwa plemiennego, bo tam większość rzeczy jest wspólna i dzielą się dla korzyści ogółu), władzy, postępowania według własnego widzi misie nawet gdy życie rzuca coraz to większe kłody pod nogi. Osoba która jest silna, ma nie tyle przywilej a prawo krzywdzić innych bez ponoszenia konsekwencji zwłaszcza gdy nie daje innemu osobnikowi szans na uczynienie krzywdy sobie. "Dobry Troll" to "Silny Troll", ma wszystko wymienione powyżej, ale ma też dobre cechy charakteru, czyli troszczy się o swoją własność którą stanowi żona i dzieci podporządkowane jego woli, niemniej mogą mieć własne zdanie ten ma za zadanie podjąć dobrą decyzję za nich. Taki system wartości tłumaczy mężczyznom dlaczego mogą posiadać wiele żon, a wraz z ich ilością wzrasta ich status społeczny. Przy okazji to umacniało plemiona, "najsilniejsze geny" przetrwały w największej ilości potomstwa przez co słabsze "rody" zanikały z pokolenia na pokolenie.

Obrazek


Obrazek

Wiara w moralności trolli gra bardzo dużą rolę, Troll musi służyć Loa i to każdemu z osobna aby mieć ich przychylność zależnie od sytuacji. Żeby mieć przychylność Loa, które niewierzących (w przeciwieństwie do innych systemów wiary) mają głęboko w poważaniu, trzeba śpiewać ich pieści podczas grupowych ceremonii, ubierać się w ich kolory, składać ofiary (te przeważnie nie są krwawe) oraz nosić ze sobą znaki symbolizujące oddanie temu Loa. Osoba która wkłada więcej wysiłku oraz środków w służbę Loa i jest obdarzana mocami oraz opieką bóstw, jest bardziej lubiana w plemieniu niż ktoś kto stara się mniej lub wcale. Loa nie narzucają zachowań, złych czy dobrych, a "jedynie" obdarzają protekcją i mocą.

Obrazek

Obrazek
Winny. Według Voodoo to ofiara ponosi winę za występek. Loa pokazały, że wolą prześladowcę, dając mu więcej siły lub sprytu niż ofierze. Przegrany jest przedmiotem drwin i natychmiast stara się przebłagać Loa, by obdarzyły go siłą potrzebną do zemsty. W przypadku gdy agresor atakuje ciebie, wzbudza strach, ale nie jest osądzany z moralnego punktu widzenia. Każda krzywda czy niepowodzenie które ma miejsce, jest przynajmniej częściowo winą poszkodowanego, ponieważ zaniedbał on ochronę własnej osoby i służbę Loa. Dlatego dzieci w społeczeństwie trolli, już od samego początku są uczone by zawsze musieć o siebie zadbać jak najlepiej. Już w wieku sześciu lat, wysyłane są samotnie w teren i muszą tam przetrwać odpowiednio długi czas. Zależnie od tego jak się sprawdzą oraz czego dokonają, zostaje im nadany przydomek. Filozofia Voodoo powstała w zupełnie innych warunkach i realiach niż to, co znane jest "cywilizowanym" rasom. Jest dla nich obca i na pewno budzi niesmak, obrzydzenie, strach czy złość... Jednak różnice te nie przyczyniają się do nasilenia zbrodni i "zła" wśród trolli. Gdyby samo istnienie kodeksu moralnego gwarantowało jego przestrzeganie, historia Azrothu wyglądałaby zupełnie inaczej. Nie byłoby większości wojen, tragedii, cierpienia i zbrodni. Większość ras jednak nie rozumie że nie powinno się pochopnie osądzać czegoś, czego się nie zna, tylko dlatego że różni się to od zasad, w których było się wychowanym.

Obrazek

Na górę
  Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do: