Strefa czasowa UTC+1godz.

Dzisiaj jest 21 lip 2018, 00:58

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Księga Bestiarium - dyskusja i zbiór pomysłów
Administrator
Awatar użytkownika
Reputacja: 21
Właśnie dlatego z taką furtką to robię. :D Będzie można zdecydować i zmodyfikować. :D

Administrator
Awatar użytkownika
Eeeeeeeeeeeeeej, ludziska. Poważnie zastanawiam się nad zamianą proporcji podziału obszaru per bestia:

1/2 = opis spotkania,
1/4 = opis naukowy istoty,
1/4 = ilustracja.

Kolejność niekoniecznie taka.
Bo szczerze, to nie wiem czy każdą istotę opiszemy na 1/2 całości. Myślę że można wrzucić na luz i napisać ile się podoba o spotkaniu, a później wspólnie określimy czy się nadaje i co trzeba w danym tekście zmienić.

I wracając do uproszczenia Leviatanów itp... nadal mi nie podchodzi ten pomysł.
Po prostu tak samo jak uznaliśmy, że smok to nie bestia, tylko inteligentne stworzenie, tak myślę, by legendarne/boskie stworzenia zostawić w spokoju, bo mamy wystarczająco zwykłych bestii, które można bardzo ciekawie opisać.
A jak naciśniemy takich różnorodności i jeszcze ktoś (bo ja, przykro mi ale tak jak nie popieram tego pomysłu tak nie zamierzam pisać o nich, bo będą zgrzyty w tekście przez niechęć do idei) podejmie się próby sprowadzenia bóstwa do poziomu bestii, to już będzie w cały świat...
Taka jest moja opinia.
Ja będę tworzył teksty o bestiach-bestiach, takich istotach które kierują się zwierzęcymi instynktami.

I jak dam nowy post w opisie Mimika, to bardzo bym prosił, żeby ktoś to wreszcie ocenił. Ja wiem, że część zapisałem tam jako "do dopisania", ale napotkałem zupełne zero reakcji, komentarzy. Jeśli to ma trafić do książki, to powiedzcie mi czy się nadaje, czy jest do bani i nie ma sensu tego wrzucać, bo nie wiem nawet czy jest sens rozpisywać ten tekst - co przez długi brak odpowiedzi i tak jestem zmuszony zrobić.
Miałem nadzieję na wspólne tworzenie i modyfikowanie na bieżąco, etap po etapie. Że jak coś jest słabe i trzeba będzie to zmienić, to autor dostanie o tym cynk na początku, a nie jak wszystko będzie ładnie uklepane na końcu i wtedy będzie musiał to rozpierniczyć, bo zakopał glinkę głęboko w podwalinach całego tekstu.

To tyle, mam nadzieję że zareagujecie i sypniecie choć krótką opinią.
Ingvar.
Ja rozumiem, że chcesz ruszyć Nawię. I mimo iż praktycznie nie wiem co tam się teraz dzieje, bo pozostawiłem to w Twoich rękach (i wiem, że słusznie) ale spróbuję coś skomentować, skoro mnie poprosiłeś, o to się nie martw.
Portrety postaci narysuję tak szybko jak tylko skończę dostrajać CV do nowej pracy, bo obecnie jestem bezrobotny (a raczej będę lada moment, bo chcę znaleźć coś sensowniejszego) i czas nagli, ale jak będę miał trochę spokoju i światła, to powinienem to wreszcie zmajstrować.
Przypomnij mi tylko w jakimś temacie Nawii wszystkie rasy i daj namiary na dotychczasowe szkice/prace/teksty dotyczące ich wyglądu.

Pozdrawiam,
Dragu

Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Spoko. miałem skomentować przed sylwestrem, ale nie zdążyłem, bo mi przerwano w połowie czytania, a dopiero dzisiaj po sylwestrze tak naprawdę wchodzę na kompa, więc do 6 stycznia na pewno skomentuję. Co do Nawii, to opisy ras masz w odpowiednim do tego dziale Historia i Kultura. A dotychczasowe wszystkie szkice do Nawii są w Galerii Nawii.

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Dragu pisze:
Eeeeeeeeeeeeeej, ludziska. Poważnie zastanawiam się nad zamianą proporcji podziału obszaru per bestia:

1/2 = opis spotkania,
1/4 = opis naukowy istoty,
1/4 = ilustracja.

Kolejność niekoniecznie taka.
Bo szczerze, to nie wiem czy każdą istotę opiszemy na 1/2 całości. Myślę że można wrzucić na luz i napisać ile się podoba o spotkaniu, a później wspólnie określimy czy się nadaje i co trzeba w danym tekście zmienić.

Jak dla mnie też może być, jakoś nie naciskam na jakiekolwiek proporcje, o ile nie wydają mi się z jakiegoś powodu złe. A te wyglądają w porządku. :D
Najpierw i tak trzeba wybrać istoty do Księgi, potem można zacząć pisać, nie uważasz? :D

Administrator
Awatar użytkownika
Tym już ja się zajmę na podstawie już zebranych, sam.
Oficjalnie obejmuję stanowisko w pełni decyzyjne, ale wszelkie rady chętnie przyjmę.
Rady od Naszego wydawnictwa są punktowane nieco wyżej.

Podsumowując (bo widzę, że nikt poza Draghanem nie chcę niczego dodać), w Księdze Bestiarium na pewno znajdą się (kolejność przypadkowa):

1. Gryf.
2. Drzewiec.
3. Mimik.

Poniżej, przedstawione wcześniej propozycje, które popieram.
Zważcie, że wybierając istoty do Księgi Bestyj kierowałem się tym, by były to istoty nie będące humanoidami i istotami inteligentnymi, lub stworzeniami zbliżonymi do bóstw. Nazywam je bestiami, ale nie wszystkie muszą być bestialskie - mam tu na myśli raczej istoty dzikiej natury.
Wyłuskanie istot spełniających te kryteria nie należy do najprostszych, więc uwierzcie, nie robię tego dla własnego widzi-mi-się.
Oto zatem ciąg dalszy oficjalnej listy. Jeśli macie jakieś uwagi, śmiało je zgłaszajcie. Jeśli jesteście niepocieszeni, że Wasz ulubieniec został pominięty, zgłoście to i uargumentujcie dlaczego powinien się znaleźć na tej liście.

Spoiler:
4. Grobownik.
5. Pomurnik (po uprzednim zbadaniu ich tematu w sieci)
6. Bezpański Golem
7. Cerber.
8. Mara (na koszmar mówi się też nocna mara)
9. Zmora (choć nie jestem pewien czy ktoś zaproponował, jednak Mara i Zmora to dwie różne istoty, muszę jednak zbadać czy Mara ma jakieś charakterystyczne zachowania)
10. Bazyliszek.
11. Wiwerna.
12. Amfisbaena.
13. Zwodnik. (raczej wersja parzystokopytna ;))
14. Wizgon.
15. Spektra.
16. Mantykora.
17. Hippokamp.
18. Hipogryf.
19. Shachihoko.
20. Kirin.
21. Gargulec.
22. Chimera.
23. Pegaz.
24. Jednorożec.
25. Amarok.
26. Ammit.
27. Behemot.
28. Hakawai LUB Rok. (lub oba, jeśli ich cechy charakterystyczne różnią się znacznie)
29. Zilant.
30. Salamandra.
31. Skrzydlata Małpa.
32. Peryton.
33. Barghest.
34. Bakeneko LUB Nekomata.
35. Pixie.
36. Troll.
37. Beholder.
38. Wendigo.
39. Piaskun.
40. Gnilak.
41. Szlam.
42. Mumia.
43. Hydra.
44. Ścierwojad.
45. Skoffin.
46. Czerw, Pustynny Żniwiarz.
Gniew Natury - Żywiołaki.
47. Żywiołak Wody.
48. Żywiołak Powietrza.
49. Żywiołak Płomieni.
50. Żywiołak Ziemi. Tutaj można zwrócić uwagę na Brytana LUB Chaggrina i zrobić coś lekko podobnego jako Żywiołaka Ziemi. Bagienny Konstrukt, Torfowy(?) Golem, Strażnik Kryjówki Maga Pustelnika.

Gdyby jakaś istota odpadła, można pomyśleć o:
Spoiler:
51. Achajerus i Coualt. (nadal nie do końca ufam opisom Dragonisa, zwłaszcza, że pochodzą ze strony GILDwars, zamiast gUildwars...)
52. Tuchulcha. (jeśli znajdziemy i rozwiniemy opis dotyczący wersji "w wierzeniach etruskich, potwór o dziobie orła i uszach osła, który zamiast włosów ma na głowie węże.")
53. Wasgo. (mało info na razie.)
54. Latawiec.
55. Allip.
56. Grell.
57. Wargowie.
58. Feniks.
59. Mechaniczny Pajęczak.
60. Tygrys Szablozębny.
Bonus. Youkai. (jest to pojęcie zbyt szerokie, dlatego zaznaczam tę grupę jako awaryjny zasobnik)

Istoty, które proponuję zostawić do "dodatku" prezentującego istoty kobiece i niebezpieczne.
Spoiler:
61. Harpie.
62. Syreny.
63. Lamie.
64. Arachne.
65. Sukkuby.
66. Banshee.
67. Ghul/Ghula. (legendy arabskie)
68. Alp.
69. Bean - Nighe.
70. Wiły.

Propozycja.
Jeśli ktoś będzie miał chęć, niech się wypowie.

Mianowicie, pomyślałem by namierzyć bestie rodem z fantasy w różnych herbach i oznaczeniach na całym świecie (jak Zilant, na ten przykład) i zbadać ich legendy, po czym nawiązać do nich w naszych opisach. Jeśli ktoś się zna, to zauważy nawiązanie i będzie to dodatkowy smaczek, a dla Nas kolejne źródło istot.

Spostrzeżenie.
Co najmniej kilka spośród istot wymienionych przez Ingvara nie figuruje na naszym forum.
Te, które zostaną opisane w KB, zostaną po premierze Księgi umieszczone również na forum w takiej formie jak w książce, a pozostałe będzie można po prostu uzupełnić, więc dobra robota z odszukaniem ich.

Administrator
Awatar użytkownika
Pytanie dodatkowe.
W jakiej formie piszemy opowiadania?
Niby miało być w formie pierwszoosobowej narratora, że to faktycznie jest jego opowieść o tym co widział.
W tym momencie będę musiał przeszczepić opowieść o mimiku do takiej formy, może zostawiając podwójnego narratora po prostu.
Robimy swobodne opowiadania, czy reżim i ograniczenie do sprawozdań pierwszoosobowych?

Zegarmistrz
Awatar użytkownika
Reputacja: 10
Myślę, że najlepiej nie robić wszystkiego na jedną modłę. Różnorodność jest dobra, a powtarzalność nudna.
Można przeróżnie opisać. Narracja pamiętnikowa, pierwszoosobowa w czasie teraźniejszym, jakieś sprawozdanie, fragmenty zaginionej księgi, czy opowieść starca... Wszystko ładnie poprzeplatane ze sobą, myślę że da niezły efekt.

No i tutaj też poproszę o jakieś nietrudne zadanko na początek. :D Muszę się wdrożyć do pisania. :D

Administrator
Awatar użytkownika
Dałbym Ci do zrobienia szablon dla części naukowej, ale wiem że chcesz prozę, to jakąś istotę trzeba Ci dać.
Co powiesz na Mantykorę albo Chimerę?

Igor
Awatar użytkownika
Reputacja: 7
Moim zdaniem różnorodność jest lepsza

"Bez pożegnania nie ma rozstania, jest tylko zmowa milczenia."

Administrator
Awatar użytkownika
Dobra, to nie będę zmieniał opisu Mimika.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.